פגיעה מינית

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פגיעה מינית היא כל התנהגות המהווה חריגה מגבולות ההתנהגות המקובלים והחוקיים, שעניינה בהתנהגות מינית או באיברי המין. קורבנות הפגיעה המינית יכולים להיות גברים ונשים כאחד. החוק הישראלי מפריד בין מספר פגיעות מיניות, אשר נבדלות זו מזו בחומרתן בעיני החוק, ובמידת הענישה המתאימה להן.

עבירות המין מוגדרות בחוק העונשין בפרק המתייחס לפגיעות גוף, ובסעיף המתייחס ספציפית לעבירות מין. בנוסף, קיים חוק למניעת הטרדה מינית אשר מתייחס לסוג זה של פגיעה מינית.

הטרדה מינית

הטרדה מינית היא התייחסות למין ומיניות באופן שהקורבן אינו נהנה ממנו. ישנו טווח רחב של התנהגויות שעשויות להחשב להטרדה מינית. ראשית, כאשר אדם מציע לאחר הצעות מיניות ומקבל דחייה, או שהוא מתייחס למיניותו של אדם אחר וסופג התנגדות, ולמרות זאת הוא ממשיך להציע את ההצעות או להעיר את הערותיו.

על פי דבר החוק, כאשר יש יחסי תלות או מרות, הצעות והערות מעין אלה נחשבות להטרדה מינית גם אם הקורבן לא הראה שהוא לא מעוניין בהן.

סוג נוסף של הטרדה מינית הוא סחיטה באיומים, כאשר הקורבן נדרש לבצע מעשים בעלי אופי מיני כדי שהתוקף ימנע מפעילות כלשהי נגדו. לדוגמא, כאשר אישה חשה שאם תסרב להצעתו של הבוס הוא עשוי לפטר אותה, או לא לשכור אותה לעבודה.

הטרדה מינית היא גם מצב בו אדם מתייחס באופן משפיל למיניות או לנטייה המינית של אדם אחר. בשנים האחרונות, ובעיקר בהשפעה אמריקאית, עוד ועוד התנהגויות עשויות להכנס תחת הגדרה של הטרדה מינית.

מעשה מגונה

מעשה מגונה הוא פעולה מינית שאינה כוללת קיום יחסי מין מלאים, ונעשית על מנת להשיג גירוי או סיפוק של התוקף, או השפלה של הקורבן.

מעשה מגונה בפומבי

החוק למניעת הטרדה מינית אוסר על ביצוע פעולות מיניות כגון נגיעה באיברי המין, אוננות וחשיפה של איברי מין בפומבי.

בעילה אסורה בהסכמה

במקרים מסוימים, גם כאשר האישה נותנת את הסכמתה לקיום יחסי מין מדובר בעבירה, משום שמדובר בנערה בגילאי 14-16 שאינה נשואה לאיש ששכב איתה, או שמדובר בבחורה בגילאי 16-18 שנמצאת ביחסי מרות או תלות באיש ששכב איתה, או שהוא הבטיח לה להנשא לה למרות היותו נשוי.

מעשה סדום

החדרת איבר או חפץ לפי הטבעת, או החדרת איבר המין לפה נחשבים לעבירת מין כאשר הם נעשים בנער/ה בגילאי 14-16, או בגילאי 16-18 כאשר יש יחסי מרות או תלות. כאשר מעשה סדום נעשה בניגוד לרצון הקורבן, הוא נחשב לאונס לכל דבר ועניין.

אונס

אונס נחשב לעבירת המין החמורה ביותר, וכולל קיום מגע מיני עם אישה בניגוד להסכמתה, או שהסכמתה הושגה במירמה, או שלא היתה בהכרה או במצב כשיר למתן הסכמה חופשית למעשה (למשל במצב של נשים חולות או בעלות פיגור כלשהו). מגע מיני בעיני החוק הוא החדרה של איבר או חפץ לתוך איבר המין של האישה. גם קיום יחסי מין בהסכמה עם ילדה מתחת לגיל 14 נחשב לאונס.

יש לציין, שעל פי ניסוח החוק, רק אישה יכולה להיות קורבן אונס, ולכן אישה לעולם לא תואשם בכך שאנסה גבר או ילד.

גילוי עריות

כל אחת מעבירות המין אשר מתבצעת בתוך המשפחה נחשבת לגילוי עריות. החוק אינו מתייחס באופן ספציפי למצבים של גילוי עריות, אך עבירה זו נחשבת לטאבו כמעט בכל חברה מוכרת בעולם. ההתייחסות המקצועית לגילוי עריות כוללת פגיעות המתרחשות (בעיקר נגד ילדים) על ידי הוריהם, אחיהם, קרובי משפחה (סבים, דודים ובני דודים) וגם חברים קרובים של המשפחה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו