התעללות מינית

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

התעללות מינית היא מונח לשוני בשימוש החברה, שאינו מהווה הגדרה בחוק לעבירות בעלות אופי מיני. למעשה, כולל המונח את כל עבירות התקיפה המינית הקיימות, אך בשימוש היומיומי הוא בא לתאר מצב של תקיפות מיניות חוזרות ונשנות, המתקיימות במשך תקופה מסוימת.

התעללות מינית עשויה לכלול מעשים של אונס או ניסיונות אונס (החדרה של איבר גוף כלשהו או של חפץ כלשהו לתוך איבר המין של אישה, או ניסיון לעשות כן), מעשה סדום (החדרה של איבר גוף או חפץ לפי הטבעת של הקורבן, או החדרה של איבר המין לפיו של הקורבן), מעשה מגונה (כל פעולה בעלת אופי מיני שאינה כוללת חדירה, כגון אוננות בפני אחר, נגיעות בעלות אופי מיני וכד') וכן הטרדה מינית.

התעללות מינית ממושכת, עשויה לכלול עבירות שונות בסיטואציות שונות, כאשר אותו תוקף או תוקפים משתמשים בקורבן ככלי לסיפוק צרכיהם המיניים, הדחפים התוקפניים שלהם, ובעיקר- הצורך שלהם להשיג תחושת שליטה, כוח ולבזות ולהשפיל את הקורבן.

התעללות מינית בילדים

כאשר נפגעי תקיפה מינית הם ילדים, פעמים רבות מדובר בהתעללות מינית ממושכת. בדרך כלל הפוגעים אינם אנשים זרים, אלא דווקא אנשים קרובים ומוכרים, שתפקידם לשמור ולהגן על הילדים (הורים, אחים, קרובים משפחה ושכנים).

התעללות מינית בילדים היא מורכבת ביותר, משום שבנוסף לפגיעה המינית עצמה, נוטים התוקפים להשתמש במנגנונים של הפחדה כדי למנוע את חשיפתם. איומים מפורשים ("אם תספרי תמותי") ואיומים מרומזים ("אני אוהב אותך יותר מכולם, אם תספרי מי יאהב אותך?") עשויים להשפיע קשות על נפשם של ילדים, ולפגוע בצורה בלתי הפיכה לעיתים בתפיסת המיניות, וביחסים בינאישיים תקינים בכלל.

לעיתים, הילדים לא מכירים סוג אחר של מערכת יחסים, בה "אהבה" מופגנת באופן נורמטיבי, ולא על ידי פגיעה מינית.

התעללות מינית בילדים כוללת עבירות נוספות בעלות אופי מיני, אך לא פיזי. למשל, חשיפה של ילדים לפורנוגרפיה, או שימוש בילדים לצרכים פורנוגראפיים (למשל- צילומם בעירום), גם הם מהווים פגיעה בהתפתחות המינית התקינה של הילד ומהווים התעללות.

על פי חוק חובת הדיווח, במידה ושמתם לב לסימני האזהרה הנוגעים לפגיעה מינית בילדים, עליכם לדווח זאת לשירותי הרווחה או למשטרה. להרחבה: פגיעה מינית בילדים – חובת הדיווח

התעללות מינית בין בני זוג

בעבר, האפשרות שגבר יאנוס את אשתו לא הייתה מקובלת, משום שההנחה הייתה שהאישה חייבת להסכים כאשר הגבר רוצה לשכב איתה. היום מקובל יותר (ומקובל גם בעיני החוק), שיכול להיות מצב בו חלק (או כל) ממערכת היחסים מאופיינת בכוח, שליטה ואלימות בעלי אופי מיני. לנשים קשה לצאת ממערכת כזו, כמו שקשה לצאת מכל מערכת המאופיינת באלימות.

התעללות מינית במקום העבודה

על פי החוק למניעת התעללות מינית, כאשר אדם שיש לו סמכות או מרות על אדם אחר, או שהאדם האחר תלוי בו באופן זה או אחר, מקיים יחסי מין או מבצע מעשים מיניים באדם שתחת סמכותו, הדבר נחשב לעבירה גם אם הנפגע לא הביע באופן מפורש את התנגדותו. מקרים רבים של התעללות מינית מתרחשים במסגרת העבודה, בה הקורבן חושש להתנגד או להתלונן מחשש שיפגע כלכלית.

התעללות מינית – השפעות

פגיעות מיניות מכל סוג הן בעלות השפעות נפשיות מרחיקות לכת על הנפגעים. כאשר מדובר בהתעללויות מינית מתמשכות ומגוונות, עשויה להיות השפעה זו חמורה עוד יותר. התעללות מתמשכת עשויה להשאיר את הקורבן ללא כוחות התמודדות, עם תחושת השפלה קשה, חוסר אונים ורגשות אשם.

התפתחות של הפרעות דחק פוסט טראומטיות, הפרעות דיסוציאטיביות והפרעות אישיות אינן נדירות במקרים אלה. בנוסף, ניתן למצוא אצל הנפגעים תסמינים של דיכאון, חרדה, פגיעה בדימוי העצמי, פגיעה ביכולת לנהל קשרים בינאישיים תקינים (מיניים ושאינם מיניים) ופגיעה ביכולת התפקוד הכללית.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו